Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16)      Prodejna

banner1
Akční nabídka

Vybrat podle výrobce

Banner


Postalmklamm klettersteig - těžká ferrata

Mezi z ČR nejlépe dostupné ferratové destinace patří region Solné komory a Dachsteinu. Na výběr zde je nespočet ferrat od těch úplně nejlehčích a nejkratších, až po ty nejnáročnější, které jsou časově třeba na celý den. Pokud budeme hledat společný znak zdejších zajištěných cest, určitě u všech bude relativně krátký nástup, neopakovatelný výhled na zdejší ledovcová jezera i na masívy hor jako Totes Gebirge, Berchtesgaden či Dachstein. Pojďme si v krátkosti představit jednu ferratu, která se od uvedené charakteristiky liší – výhledy na okolní hory a jezera jsou nahrazeny adrenalinem mezi temnými stěnami rokle - Postalmklamm klettersteig.

 


Postalmklamm - autor: Roman Čampula

Každý český vodák zná německé slovíčko „klamm“, které znamená soutěsku. Tady ale na místním potoce nenarazíte na kajakáře, ale kupodivu na ferratysty. Ferrata je zde totiž z velké části napnutá přímo ve skalních věčně mokrých a temných stěnách samotné rokle. A aby to byla pořádná zábava, tak nám tvůrce zdejší zajištěné cesty postavil do cesty několik lanových mostů, lávek a přeskoků.
Autem se k nástupu dostanete po silnici B 158, kde v obci Strobl odbočíte a pojedete po značce na Post Alm až k mýtné bráně, kde vysolíte nějaké to éčko a za chviličku už stojíte na parkovišti pro klettersteig. Z něj jste do deseti minut až na nástupu na ferratu a čeká vás první vypečený lanový most přes celou soutěsku. Na druhé straně se pak začnete pomalu soukat a to kupodivu dolů. Pod vámi bublá na dně rokle potok, shora na vás dopadají kapky vody, dokonce můžete spatřit i několik menších vodopádů (pokud není enormní sucho), které se na vás řítí odněkud shůry. Přeci jen se pořád rochnit ve vlhké díře není to pravé pro pořádného ferraťáka, takže i lana zhruba uprostřed celé trasy vedou vzhůru a kolem osvěžujících tůněk (Badewanne) se již jen lesem přibližujeme k nevysoké, ale převislé skále. Zde může zkusit buď „déčkovou“ variantu, nebo se pustit i do „efka“, které se záhy napojuje do standardní cesty. Trasu F doporučuji jen lidem s určitou lezeckou průpravou a to nejlépe převislých cest, nebo si alespoň zařídit dojišťování shora. Teď už nás čeká krátký pochod lesem s lehkým zpestřením v podobě lanového mostu na druhou stranu potoka a ocitáme se na idylických horských loukách, tu s pasoucím se koněm, ovcí či krávou. Zpět k autu nás odvede značená stezka.

Postalmklamm klettersteig
Převýšení ferraty:
350 m
Celkový čas:
4 – 5 hodin
Maximální obtížnost:
D, respektive F

Autor: Michal Dvořák
Můžete ho potkat na skalách, bouldrech, lyžích, skialpech, na divokých řekách s kajakem, na bajku, vlastně leckde v přírodě, ale vždy s pořádnou zásobou dobrého jídla. S CK Alpina jezdí jako průvodce zájezdů na ferraty. Postalmklamm klettersteig můžete poznat na zájezdu Ferraty Solné komory.


Postalmklamm - autor: Roman Čampula


Postalmklamm - autor: Jan Konvalinka


Postalmklamm - autor: Tereza Šafránková


Postalmklamm - autor: Tereza Šafránková


Postalmklamm - autor: Tereza Šafránková

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit